YouTube widget Facebook widget Vouchery i promocje OSK PERFECT widget OSK Perfect - widget

Atrakcje turystyczne w Krośnie

Krosno to spokojne miasto, wymarzone na urlop, wakacje. Bo można w nim wypocząć, odstresować się, zrelaksować. A jednocześnie nie jest nudne. Nie tylko uspokaja, ale i inspiruje, uwodzi, zadziwia. To malowniczo położone miasto, pełne zachwycających zabytków, w którym narodził się przemysł naftowy i powstał największy ośrodek produkcji szkła w Europie.

Dla kogo Krosno?

Jeśli lubisz małe, klimatyczne miasta, w których jest mnóstwo zieleni, a tempo życia nie jest takie gwałtowne. Jeśli szukasz ciekawych zabytków, miejsc, lubisz malownicze szlaki, klimat Bieszczad – to Krosno jest właśnie dla Ciebie.

Przejezdni zachwycają się tym, że można siedzieć na rynku, pić kawę i słyszeć siebie nawzajem, a nawet swoje myśli. To nie głośna Warszawa, to nie oblężony turystami Kraków. To klimatyczne miasto, które ma spokojny, przyjemny rytm.

Krosno to także idealne miejsce na połączenie wczasów z prawkiem – udany pobyt zakończony wymarzonym prawem jazdy. Chcesz poznać szczegóły, zobacz naszą ofertę https://wczasyiprawko.pl/oferta/ i opinie wczasowiczów https://wczasyiprawko.pl/opinie/

Dlaczego wczasy z prawkiem w Krośnie? Składa się na to kilka korzystnych dla Ciebie powodów:

  1. W małym mieście łatwiej zdać niż w dużych aglomeracjach miejskich (mniej skomplikowanych skrzyżowań, bez tramwajów, trolejbusów).
    2. Nauka w małych, kameralnych grupach jest skuteczniejsza i przyjemniejsza.
    3. W Krośnie jest taniej niż w dużych miastach lub za granicą.

W czym tkwi fenomen Krosna?

Miasto spełnia wszystkie oczekiwania – zwiedzanie, sport, odpoczynek, zakupy, „(…) Od średniowiecznej Starówki po nowoczesne dworki, od szklaków pieszych i rowerowych po spadochrony i paralotnie. Od kameralnych, przytulnych sklepików po modernistyczne galerie handlowe”.

Krosno jest największym w Polsce „szklanym zagłębiem”

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Zobaczysz na własne oczy jak powstaje szkło, niezwykłe szkło. A sam proces jego powstawania to hipnotyzujący spektakl, w którym możesz wziąć udział. Jesteś czynny uczestnikiem warsztatów grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży czy szklanych figurek. W dobie masowej produkcji ręcznie wykonane przedmioty szklane są czymś wyjątkowym. Miejsce unikalne, niesamowite w skali całego kraju. Poznajesz fascynujący świat szkła, od wsypania kwarcowego piasku po hutniczy piec. Niesamowita podróż w XIX wiek.

Możesz przejść szklanym szlakiem – od terenów dawnej Huty po centrum miasta. Znaczą go wykonane ze szkła rzeźby, które nawiązują do najważniejszych miejsc w Krośnie i okolicach.

Huta Szkła w Krośnie

Szklane serce Krosna posiada największy na świecie zbiór szkła związanego z regionem. To szklarstwo artystyczne, które robi wrażenie.

Dosyć ciekawa opcja na spędzenie popołudnia. Podczas wycieczki możemy zobaczyć, jak powstaje szkło, poznać historię krośnieńskiej huty szkła oraz zobaczyć gotowe produkty artystyczne. Bardzo ciekawy jest obraz 3D, zrobiony na posadzce.

 

Każdemu kto wybiera się w Bieszczady lub z Bieszczad wraca – polecam zatrzymać się na dłuższą chwilkę w Krośnie, by zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła. Mnóstwo historii, a przede wszystkim pokazy wytopu i obróbki szkła na żywo – tego się nie zapomina. Zakup szklanej pamiątki w sklepiku jest wtedy oczywistością 🙂

 

Źródło: https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g844585-d8443758-Reviews-Glass_Heritage_Center-Krosno_Subcarpathian_Province_Southern_Poland.html

Muzeum Podkarpackie

Muzeum Podkarpackie, znajdujące się w dawnym Pałacu Biskupim, to symboliczne centrum Krosna. Będziesz mógł podziwiać najbogatszą w Europie kolekcję lamp naftowych, wystawy poświęcone historii Krosna i okolic, bogate zbiory artystów, militaria. W podziemiach, w których rozpoczyna się zwiedzanie, zobaczysz autentyczne fragmenty dawnych miejskich murów. Elementy z wykopalisk archeologicznych, dawne mapy, plany, skany dokumentów sprzed wieków. Wracając do lamp, które są szczególnie ważne, poznasz replikę lampy, którą skonstruował jako pierwszy na świecie Polak – lwowski aptekarz Ignacy Łukasiewicz. Poczujesz klimat, kiedy zobaczysz secesyjny salonik Ignacego, jego dokumenty, listy i projekty lamp.

Muzeum Rzemiosła

Mnóstwo rekwizytów związanych z modelarstwem, fryzjerstwem, tkactwem, szewstwem i kowalstwem. Szczególne wrażenie robi kunszt mistrzów. Muzeum znane jest jako Dom z Zegarem. Działała tam Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych, w której powstało ok. 280 mechanizmów. Jeden z nich wciąż napędza zegar na Wieży Farnej – najbardziej charakterystycznej budowli Krosna, która mieści trzeci co do wielkości historyczny dzwon w Polsce, imieniem Urban. Zegar ma trzystuletnią gwarancję.

Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów w Krośnie

Przepiękny gotycki klasztor, ceglane mury, proste wnętrza, na ścianach fragmenty dawnych polichromii, bogate epitafia i nagrobki. Obraz Matki Boskiej Murkowej (który wisiał na murach i bronił miasto przed niebezpieczeństwem), renesansowa kaplica Oświęcimów (z historią tragicznej miłości kuzynostwa).

Kościół Farny pod wezwaniem św. Trójcy w Krośnie

To najważniejszy zabytek Krosna. Jest to typowa budowla gotycka, bezwieżowa, z charakterystycznymi ostrołukowymi oknami oraz ozdobionym blendami szczytem. Do głównego korpusu przylega przepiękna XVII-wieczna nakryta dwiema kopułami kaplica grobowa rodziny Porcjuszy. Na placu kościelnym wyróżnia się barokowa dzwonnica nakryta barokowym hełmem. Kryje ona jeden z największych polskich dzwonów, ważący 5 ton Urban.

Krosno zachwyca pięknem średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek (znajdujących się głównie w obrębie Rynku).

W drodze na krośnieński rynek rozsmakujesz się w przepysznym chlebie. Krośnieńscy piekarze słyną z talentu.

Na samym rynku nowoczesna fontanna, kształtem przypominając kwiat. Jej strumienie wody osiągają nawet 3 m wysokości. Wieczorem pięknie świeci, zmieniającymi się barwami. To efektowna część Rynku, wieczorne spacery mają swój klimat. Oświetlonej fontannie wtórują podświetlone kamienice.

Urokliwe kamieniczki z różnych okresów, najstarsza z XV w. Zabytkowy renesansowy ratusz, rozległe podcienia z lokalnymi knajpkami i restauracjami. Reprezentacyjny plac miasta.

Krosno nazywane jest „parva Cracovia” czyli mały Kraków, dlatego że krośnieński Rynek z renesansowymi sukiennicami przypomina Krakowską Starówkę.

Niepowtarzalną atmosferę miasta tworzą imprezy kulturalne i sportowe

Możesz wziąć udział w cyklicznie organizowanych Krośnieńskich Spotkaniach Teatralnych, imprezach plenerowych (np. Jarmark Krośnieński, Karpackie Klimaty). Najbardziej spektakularne wydarzenia w ramach tych imprez to: Święto Wina Węgierskiego i Górskie Zawody Balonowe – jedne z największych zawodów balonowych w Polsce, którym towarzyszą pokazy akrobacji szybowcowej i samolotowej, koncerty, widowiska artystyczne.

Pasjonaci sportu również znajdą w Krośnie wiele atrakcji. Stadion, baseny kryte i otwarte, korty tenisowe, wyciąg narciarski, lodowisko, nowoczesna Hala Sportowo-Widowiskowa. Okoliczne tereny Beskidu Niskiego i Pogórza tworzą idealne warunki do wypoczynku i turystyki – nieskażone środowisko naturalne, dwa uzdrowiska (Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój), piesze wędrówki (Czarnorzecki Obszar Chronionego Krajobrazu – rezerwat skalny Prządki, ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu).

W okolicy również czekają na Ciebie atrakcje:

  • Drewniany Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Jest to największy drewniany kościół w Polce i jeden z największych w Europie.
  • Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu (Dworek w Żarnowcu).
  • Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. To tam rozpoczęła się historia przemysłu naftowego. W niewielkiej podkrośnieńskiej Bóbrce Ignacy Łukasiewicz i Karol Klobassa założyli pierwszą na świecie kopalnię ropy.
  • Malownicze ruiny Zamku Kamieniec, położone na urwistej skale.

Źródła:

http://visitkrosno.pl/pl/lista/atrakcje_krosno

Krosno

Krosno – atrakcje turystyczne, które warto zwiedzić

https://www.polskieszlaki.pl/krosno.html

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,1,-1,-1,952410,-1,-1,-1.html

http://podroze.se.pl/polska/podkarpackie/atrakcje-krosna-szklo-nie-wszystko/6154/

http://www.karpackieklimaty.krosno.pl/krosno/blizsze_i_dalsze_okolice_18.html